30 Eylül 2010 Perşembe

7. Hafta: Fenerbahçe-Gençlerbirliği


Geçtiğimiz haftayı galibiyetle kapatan iki takım bu hafta cumartesi İstanbul’da karşı karşıya geliyor. Bu maça çıkarken iki takımında puan tablosunda istedikleri yerde olmaması ve özellikle iki teknik adamın üzerindeki  hala geçmemiş olan baskı maçın önemini artırmış durumda. Önceki hafta bir anda ortaya çıkan sakatlarımızın durumu değişiklik göstermiş değil. Bu hafta Ankaragücü maçındaki kadroya ilave olarak cezası biten Hurşut Meriç katılacak. Yüzüne aldığı darbe sonucu Ankaragücü maçından erken çıkmak zorunda kalan Serdar Kulbilge’nin ise durumu belirsiz. Büyük olasılıkla yerine genç kaleci Özkan Karabulut görev alacak. Rakipte ise Stoch sakatlandığından dolayı bu maçta forma giyemeyecek.


Ankaragücü maçında iyi mücadele edip sezona göre güzel bir oyun oynayarak alınan üç puan sonrası futbolcular istedikleri morali kazanmış durumda. Maç öncesi açıklamalarında da oldukça iddialılar. Takımda oluşan huzurun bu maç için artı puan olacağı kesin ancak bu istediklerimizi almak için yeterli olur mu bunu maç günü göreceğiz. Doll yapmış olduğu basın açıklamasında favorinin rakip takım olduğunu, kendilerinin durumu değiştirmek için uğraş vereceklerini ve rakibin  kazandığı Kasımpaşa maçında Kasımpaşa’nın yapmış olduğu hataları yapmayacaklarını belirtti. Bu açıklamalardan anlaşılan ilk etapta savunma güvenliği ön planda tutan bir anlayışla sahaya çıkacağımız yönünde. Geçtiğimiz sezon yine İstanbul’da oynadığımız maçta böyle bir sistemle çıkmış, aslında iyi mücadele etmiş ancak sahadan 3-0 mağlup ayrılmıştık. Burada rakibinde gerçekten inanılmaz bir mücadele gösterdiğini unutmamak gerekir. 3-0 yenilmiş olsak da oynanan oyun beni memnun etmişti, hatalarla gelen goller olmasa belki daha farklı olabilirdi. Bu maçta sistem olarak aynı görüntü içerisinde olacağımızı tahmin ederek umarım aynı hataları tekrar etmeyiz. Maçın muhtemel kadrosunu vererek teknik analizini ele alalım.


Geçtiğimiz hafta oynadığımız Ankaragücü maçına göre tek değişik ismin Patiyo yerine Hurşut olmasını bekliyorum bu maçta. Doll’ün basın açıklamasında söylediklerine paralel olarak sahaya dizilimimizin de bu şekilde olacağını, geride boşluklar bırakmayarak rakibin hızlı adamlarına fırsat verilmek istenmeyeceğini ve tehlikeli bölgeleri çok adamla kapatacağımızı düşünüyorum. Ofansif anlamda ise yine geçtiğimiz hafta yaptığımız gibi hızlı adamlarımızı devreye sokup kontratak futbolunu uygulamaya çalışacağız gibi görünüyor. Bu maça bu anlayışla çıkmak son derece mantıklı çünkü hücum futbolu oynamayı beceremeyen bir takımımız var ve bunu denediğimiz zamanlarda da fazlasıyla gol yiyen bir takımız. Bizim için doğru sistem bu ve basit hatalar yapmamaya çalışırsak istediğimiz gibi sonuçlandırabiliriz bu maçı. Rakibin duran topları iyi kullandığını düşünürsek özellikle kanatlarda yaptığımız gereksiz faulleri yapmamaya çalışmalı ve yine sıkıntılı olduğumuz araya atılan toplara dikkat etmeliyiz. Kazanılan topları ise özellikle Oktay’ı kullanarak rakip yarı alana geçirerek hem rakibin düşük fizik gücünü olabildiğince azaltmalı hem de tehlikeli pozisyonlara girerek avantaj sağlamalıyız. Maçın kırılma noktasının ise geçtiğimiz sezondaki maçta olduğu gibi gelecek gole bağlı olduğunu düşünüyorum. Erken bir gol yememiz bu sistemin tamamen bozulmasına sebep olabilir veya atacağımız gol çok daha fazla işimize yarayabilir. Bu olasılıkları görmezden gelirsem eğer maçla ilgili sonuç tahminim 0-0.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder