25 Eylül 2010 Cumartesi

Derbiden Üç Puan


Sezon başından beri iyi bir maç çıkaramayan, lige yeni çıkmış takımlardan üç gol yiyen takımımız bu hafta derbi havasına girerek kendine geldi ve iyi bir mücadele ortaya koyarak üç puanı almayı başardı. Çok iyi oynamasak bile futbolculardaki kendini gösterme isteği, takım olma duygusu ve sahaya bir şeyler koyma isteği üç puanı bize getiren etkenlerdi. Görmek istediğimiz bu görüntüler bizim için Ankara derbisini keyifli hale getirdi.


Maç kadrosu bir önceki yazımda belirttiğim gibiydi, tek fark Patiyo sağ, Serkan sol çizgide oynadı. Bunun dışında oyun alanına 4-1-4-1 düzeninde başladık ve maç boyunca bunun türevleriyle devam ettik. Oyun anlayışımız ise tahmin ettiğim üzere savunma güvenliği ön planda kalacak şekildeydi. Kendi sahamızda alanı iyi daraltarak rakibin pas yapmasını engelledik, kazandığımız toplarla hızlı ataklara çıkarak tehlikeli pozisyonlara girdik, kullandığımız penaltıyı gole çevirerek istediğimiz sonucu aldık. Sezon başlamadan ve sezon içinde belirttiğimiz üzere takımın kapasitesi belli bir düzeyin üstüne çıkmaya elverişli değil. Doll bundan önceki üç hafta boyunca ofansif olarak zengin olmak istediğini belirtmiş ve böyle oynatmış, bunun karşılığı olarak üç haftada üç gol atmış ve yedi golü kalemizde görmüştük. Eldeki malzemeye göre hareket etmediği zamanlar sonuçları acı olmuştu bizim için. Bugün çok daha kendinin yapabileceklerinden emin bir görüntü vardı sahada. Hedef kazanmaktı ama oyun olarak beraberlik görüntüsü verdik. Bizim takım gibi takımlar için uydurmuş olduğum “Bir puanlık oynayıp, üç puan almak” sözünü tam anlamıyla sahaya yansıttık. Bu kadro olduğu sürece bu anlayıştan vazgeçmemeliyiz.


 Maçın iyi ve kötülerine bakarsak oldukça eksik oyuncumuza rağmen çok göze batan isim yoktu sahada. Haftalardır takımın en kötüsü Jedinak bugün biraz daha toparlanmıştı ve en azından mücadele verdi sahada. Diğer oyuncularla kıyaslarsak eğer Murat Kalkan’la birlikte sahanın en kötü iki ismiydi diyebiliriz yinede. Maçın başlarında sakatlanan kalecimiz Serdar yerine oyuna giren genç Özkan çok başarılı kurtarışlarıyla ve topu oyuna sokma becerisiyle tribünlerden oldukça alkış topladı. Eksik kadromuz nedeniyle forma giyen Kulusic hava toplarında çok başarılıydı. Serkan Çalık günün en çok çalışan ismi olarak dikkat çekti. Rakip savunmayı hızlı koşularıyla oldukça zorladı. Patiyo geldiği günden bu zamana kadar en iyi performansını gösterdi ve Oktay’da topu ayağında iyi tutarak oyunu rakip alana geçirmede kritik bir rol oynadı. Maçın iyisini söylemek oldukça zor ama ben yılların kalecisi gibi kendine olan güveniyle oynayan Özkan Karabulut’u seçiyorum. Takım olarak oldukça özveriyle oynayan futbolcularımızı kutluyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder