26 Şubat 2011 Cumartesi

Derbi Efendisi

Son yıllarda ezici bir üstünlük kurduğumuz Ankaragücü karşısında geleneği bozmadık ve yine kazanmasını bildik. Bu maç bir derbi olması nedeniyle bizler için çok önemliydi ve kazandığımız için 3 puandan fazla bir sevinç yaşattı bize. Yalnız maçın genel görüntüsüne bakarsak amatör gözle zevkli bir mücadele olsa bile Türkiye’nin en üst düzey liginde böyle bir maç izlememiz futbol gelişmişliğimiz olarak tam bir felaket. Uluslararası alanda neden başarılı olamadığımızı bu maç çok iyi anlattı bize. Bu derin konuya girmeden maç sonucunun etkisine değinmek gerekirse zorlu fikstür öncesi son 3 sıradan şu anda 11 puan uzakta olmamız ve kupa mücadelesine ligi fazla düşünmeden çıkacak olmamız istediğimiz şeydi ve öylede oldu.


 
Maçın ilk yarısına baktığımız zaman dengeli bir mücadele vardı. Ankaragücü neredeyse pozisyon bulamazken bizim birkaç etkili olduğumuz atak vardı ve topa daha fazla sahiptik, yine de büyük bir üstünlüğümüz yoktu. Kadroda sürprizler vardı, bunlardan ilki Hurşut’un tercih edilmesiyle Zec’in yedek beklemesi ve Azofeifa’nın SONUNDA ilk 11’e girmesiydi. Oyun anlayışı olarak da son maçlardakinin aksine sürekli uzun oynayan görünümü vermedik. İkinci yarıya başlarken ilk yarı çok çalışan ve bir de kartı olan Mununga yerini Mustafa Pektemek’e bıraktı ve oyun başladıktan kısa bir süre sonra onunda katkısıyla golü bulduk. Golden sonra rakibinde isteksizliği nedeniyle baskımız daha da arttı ve ikinci gol geldi. Ancak bundan sonra kenardan da gelen müdahale ile lehimize olan oyunu rölantiye almak isterken arka arkaya yediğimiz iki gol bizde şok etkisi yaratırken rakibi ve taraftarını ayağa kaldırdı. Ancak yazının başında da belirttiğim gibi oldukça amatör olayların yaşandığı maçta sonradan iki gol daha atarak kazandık ve 27 puana yükseldik.


Maçın dikkat çeken noktalarını ele alırsak öncelikle Azofeifa’nın dönüşü hem beni hem de tribünleri oldukça mutlu etti. Maçta çok etkin bir oyun ortaya koyan Buffalo, uzaktan şutlarıyla, kenar ortalarıyla, yüksek pas isabetiyle, kritik müdahaleleriyle, sahadaki liderliğiyle takımımız için komple bir orta saha görüntüsü verdi bugün ve maçı kazanmamızda önemli bir etkendi. Yapılan hatalar nedeniyle uzun bir süre sahalardan uzak kalan Orhan’ın golle dönmesi de kendi ve bizim için mutluluk verici oldu. Pektemek takımın gole en yatkın ismi olduğunu bir kez daha kanıtladı ve gün geçtikçe güçlendiği gösterdi. Oktay ve Serkan enerjilerini sahaya iyi yansıttılar. Savunma ise yine umutsuz vaka olarak kalmaya devam ediyor. Saha dışında ise Ankaragücü tribünlerinin bize yaklaşımları istediğimiz türden değildi.

Hafta için büyük bir avantaja sahip olduğumuz kupa maçında Buca ile oynayacağız. Ligde şu an için rahat bir konumda bulunmamız nedeniyle bu avantajı hatalarla yok etmeden bizler için çok önemli bir hedef haline gelen kupada yarı finalde olmalıyız. Umarız bunu da başarabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder