23 Temmuz 2010 Cuma

2010-2011 Sezon Öncesi Gençlerbirliği

Yeni sezona girmeden önce transferimizin bittiği söyleniyor, bende buna göre toplu bir sezon öncesi değerlendirmesi yapıyım dedim. Geçtiğimiz sezon bir seneyi Thomas Doll ve sistemi ile geçirdiğimiz ve yeni sezona da bu şekilde başlayabileceğimiz için sezonu bu mantaliteyle açabiliriz.

İlk olarak 1 numaradan yani kaleden başlarsak geçen sezon ki gibi Serdar Kulbilge’yi görüyoruz. Serdar’ın geçtiğimiz sezon esasen ben fazla bir kalecilik meziyetini göremedim. Fazla savunmacı bir takım olduğumuzdan 5-6 maçta kalemizde doğru düzgün pozisyon bile görmemiştik. Kalede sırıtacak kadar vasat bir görüntüsü de olmadı ancak muhteşemde diyemedik. Öncelikle Serdar’ın hem kendi tribününü hem de rakip tribünleri delirtecek kadar ağır hareketleri düzeltmesi gerekiyor. Bunun dışında gollerde defans oyuncularına kızması ve beraberliği seven görüntüsü de can sıkıcı. Hızlı hareket edip takıma enerji katabilirse oldukça iyi bir sezon geçirebilir. Bu sezon kaptanlığa yükseldiğini düşünürsek sorumluluk duygusu gereği bunları düzeltmesi gerekiyor da. Yedekleri ise şu anda sadece geçtiğimiz sezon Giresunspor’da forma giyen Ramazan olarak gözükmekte. Diğer kalecide galiba A2 den birisi olacaktır ancak fazla bir önemi de yok bu durumun çünkü Serdar geçen sezon istemeyerek bir maç kaçırmıştı. Rekabet olsun diye bir kaleci alınması da bizim kulübümüze biraz lüks kaçar. Keza Serdar’ında kendini göstermek gibi bir hedefi olduğunu düşünürsek fazla lüks.

Gelelim beklerden sağa. Kale gibi yeri sağlam olan bölgelerden biri burası, çok büyük aksilik olmazsa benim takımda en çok güvendiğim yerli isim Orhan Şam’ı kesecek kalitede bir isim yok zaten. Orhan geçtiğimiz sezon çok iyi performans sergilemedi ancak bir bekin yapması gerekenleri yapmaya çalıştı. Yani futbolun gereklerini biliyor, tam olarak sahaya yansıtabilmesi için ise daha çok çalışması ve konsantre olması gerekir. Bu sene takımı için oynarsa bizde bu bölgeden yana sıkıntı çekmeyiz. Geçtiğimiz sezon yedeği olmadığı için onun olmadığı birkaç maçta ve Orhan’ın stopere kaydığı maçlarda bu görevi defansif orta saha Cem Can üstlenmişti ancak bu sezon Haluk Ulaşoğlu diye bir isim transfer edildi ki kendisi Elazığspor’da yedek kaldığı için Elazığlılar bile pek yorum yapamıyor kendisi için. Birde geçtiğimiz sezonu Hacettepe’de geçiren umutsuz vaka Emre Balak maalesef o bölgedeki gereksiz alternatiflerden biri görünümünde. Şu aşamada bakınca Orhan’ın yokluğunda yine Cem Can en iyi isim gibi geliyor bana.

Sol bek ise yıllardır çözülemeyen kanayan bir yara gibi. Taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan, tam bir profesyonel olan Filip Daems’den sonra Gençlerbirliği henüz kaliteli bir sol bek göremedi. En kaliteli isim olarak gördüğümüz Jacques Momha belirsiz ancak insanı yorum yapmaya iten nedenlerden dolayı takımdan gönderildi, yerine genel olarak bir sezon boyunca sol bekle alakası olmayan Aykut Demir ve oldukça formsuz bir dönem geçiren Murat Kalkan oynadı ki ikisinden de istediğimiz performansı alamadık. Bu sezon ise yine Murat Kalkan var ve sakatlığı geçen Alparslan Erdem. A2 ile yapılan hazırlık maçının ilk yarısında izlediğim Murat Kalkan geçtiğimiz sezonun devamı gibiyken, Alparslan oldukça hırslı, istekli ve bilinçli oynuyordu. Yalnız Alparslan’ın futbol kariyerinde yaşamış olduğu uzun sakatlıkları düşünürsek –kronik olma ihtimali çok yüksek- ve Murat Kalkan’ın geçtiğimiz sezonki performansını hatırlarsak bir sezonu zor geçiririz bu bölgede. Yeni transferlerden Debatik Curri’nin de bu bölgede oynayabildiğini düşündüğümüzde en azından yine Aykut olmaz ve bu işi bilen biri oynar diye umut ediyorum. Tabi Curri solda oynarsa orta ne olacak orası da şüpheli.

Şimdi olası şüpheli bölüme yani stoperlere göz atalım. Geçtiğimiz sezon ligin büyük bölümünü stoperlerde İlhan Eker-Ivan Radeljic oluşturmuştu. Bu ikiliden İlhan taraftarın vazgeçilmez ismiydi, savunmada güvendiğimiz isim oydu ancak neden olduğunu tam olarak anlayamadığımız bir şekilde Doll ile aralarında bir sorun yaşanıyordu. Doll kendisini istemedi ve kendisi Fenerbahçe’ye transfer oldu. Ben kendisini çok arayacağımızı düşünüyorum. Ivan ise zaten çok ağır kaldığı ve kademe hataları yaptığı için pek beğenimizi toplamamıştı. O da Antalyaspor’a transfer oldu. Bu sezon yeni bir ikili oluşturacağız. Elimizde stoper özelliği olan 4 futbolcu yer alıyor. Bunlar Aykut Demir, Mahmut Boz, Debatik Curri ve Ante Kulusic. Tabi bu 4 futbolcudan Kulusic henüz futbolcu olma kapasitesine erişememiş bir isim olduğundan 3 isim olarak görüyorum. Muhtemelen Curri ve Aykut ikilisi oluşturacaktır bu bölgeyi. Curri tanımadığımız ama olumlu referansları olan bir isim. Aykut ise geçtiğimiz sezonun büyük bölümünü sol bek olarak geçirmiş bir isim. Oyun tarzının o bölgeyle alakası yok ama stoper özelliği daha fazla olan birisi. Tabi bana göre yetersiz o bölgede, rakip futbolcularla çok haşır neşir olduğundan kart yeme olasılığı da çok yüksek. Diğer isim Mahmut ise yaşına göre oldukça iyi mücadele sergilemişti oynadığı maçlarda. Kendisinden çok umutluyuz ancak onunda uzun süreli sakatlıklar yaşadığını düşünürsek bu yaşına kadar ve bu sakatlığı tekrar nüksederse işimiz oldukça zorlaşır. Sol bek gibi burası da transfer isteyen bölgelerden. Aslında bir Hırvat futbolcu gündemdeydi ancak o iş olmayınca Kulusic’e döndük. Savunmayı Kulusic’e vermek kediye ciğer emanet etmek gibi geliyor bana. Bu bakımdan özellikle Mahmut’a sağlık dolu bir sezon diliyorum.

Savunmacılardan sonra orta sahaya gelelim. Öncelikle geçtiğimiz sezon en az iki defansif orta sahayla mücadele ettiğimiz için yeni sezona da bu bakış açısıyla yaklaşıyorum. Şu anda kadroda bu özelliğe sahip üç isim bulunmakta. Yılların ismi Cem Can, bir iyi bir kötü Mile Jedinak ve yeni transferimiz hırçın çocuk olduğu söylenen Michael Stewart. Thomas Doll’ün benim gibi Jedinak’a fazla sıcak bakmadığını düşünürsek savunmanın önündeki ikili büyük ihtimal Cem Can ve Stewart olacaktır. Benim en sıkıntılı olarak gördüğüm bölüm maalesef burası. Yani bu ikili ve üstüne Jedinak tam olarak güven duyamadığım isimler. Ben bir futbol takımının orta sahasının çok iyi olması gerektiğini düşündüğümden ve bu isimlerin çok iyi olmadığını bildiğimden işimizin zor olduğunu düşünüyorum. Bu üçlüyle zaten bir sezon geçmez. Sakatlık, ceza ve ağır yük gerektiren bir bölge olduğundan yine kadrodaki diğer bu bölge futbolcusu olmayan isimler denenerek sıkıntılar çıkartacaktır. Yinede bu bölgedeki en sevindiğim gelişme ise takımda ne için durduğuna anlam veremediğim isim Kerem Şeras ile yollarımızın ayrılması. Bu ikilinin önünde ise hücumsal anlamda organizasyonu sağlayacak olan kilit ismimiz Harbuzi var. Kendisi takımın sorumluluğu en fazla olan ismi gibi duruyor şu aşamada. İyi performans sergilediği zaman takımın nasıl oynadığını, ne kadar çok pozisyona girdiğini geçtiğimiz sezon azda olsa gördük. Geçtiğimiz sezondan ders çıkararak bu sezon hem kendisinin hem de teknik ekibin Harbuzi’nin devamlılığı için ders çıkarması gerekiyor. Kendisinin yedeği ise tüm ofans hattı olabilir ancak tam mevkisi itibariyle yeni transfer Oktay Delibalta ve geçtiğimiz sezonu Hacettepe’de geçiren Soner Aydoğdu bu bölge için uygun duruyor.

Son olarak üçlü hücum hattı üzerinde duralım. Bir önceki sezon neredeyse pozisyona giremediğimiz ona yakın maç olduğunu düşünürsek bu bölgenin üzerine bu sezon fazlasıyla düşmemiz gerekecek. Tabi bu ona yakın maçın tek sorumlusu hücum hattı değil, sonuç olarak futbol takım oyunudur ve hücumun arkasında kalan bölümlerinde hücuma destek vermesi gerekir. Bunu pek göremediğimizi istatistiklerde söylüyor zaten. Tüm defans hattı bir sezon boyunca gol atma ve asist yapma becerisi gösteremezken, orta saha elemanlarının performansı ise içler acısıydı. Bu durumun bu sezonki transferlerle düzeleceğini umut ediyordum ancak yine genel manada defansif bir görünüm veriyoruz sezon öncesi. Hücumun defansa katkısı ise özellikle duran toplarda oldukça iyiydi. Kahe ve Mustafa Pektemek savunma oyunculardan daha fazla top çıkarmıştı duran toplarda. Yeni sezona girerken hücum hattımız oldukça değişti ve şahsen benim kafam karışmış durumda. Elimizde oldukça fazla hücum hattında görev alabilen ve alabileceğini söyleyen futbolcu olmuş durumda. Santrafor olarak Mustafa Pektemek, Billy Mehmet ve Bekim Balaj oynayabilir. Yancılar ise yine Mustafa Pektemek, Hurşut Meriç, Ermin Zec, Serkan Çalık, Cem Atan, Mehmet Aygün, Oktay Delibalta, Sabahattin Usta ve hatta Bilal Çubukçu bile olabilir. Tabi gönderilemezse Patiyo Tambwe ve Bruce Djite’yi unutmayalım. Yani oldukça çok isim var. Tahmini olarak oynayacak isim solda Hurşut Meriç, ortada Mustafa Pektemek ve sağda yeni transfer Ermin Zec. Burada beni düşündüren Mustafa ve Hurşut’un fiziki durumları. Hurşut geçtiğimiz sezon sonradan girdiği maçlarda daha çok sivrilmişti, 90 dakika sahada kalınca tam verim alınamadı kendisinden, Mustafa ise daha vahim bu konuda. Çoğu maçta ikinci yarılar tabir yerindeyse yattı. Ermin Zec in böyle olmamasını umut ediyorum çünkü hücum pres yapamayınca maalesef rakip tek kale oynamaya başlıyor ve bu durum bizde sık yaşanıyor. Eğer Billy Mehmet santrafor oynarsa Mustafa-Hurşut ikilisi dönüşümlü bir biçimde daha etkili olabilir tabi burada da Billy’nin başarılı bir performans sergileyeceğini düşünürsek. Diğer olası oyuncularımızdan Serkan Çalık sakatlıktan çıktıktan sonra kendini bulmak için uğraşacaktır. Kendisi kontratak futboluna daha yatkın bir isim gibi duruyor, deplasmanlarda kullanılabilir. Sabahattin gelişim senesi olarak geçirecektir bu sezonu da, Bilal ise varlığı ve yokluğu belli olmayan iki sezondan sonra üçüncü sezonuna giriyor. Kendisi Türk futboluna uygun değil bana göre, yine bir şey beklemiyorum. Yeni transferler ise denilenlere göre Cem Atan ve Oktay Delibalta fena değil, Bekim Balaj için gelecek düşünceleri var, Mehmet Aygün ise sürpriz.


Topluca bir değerleme ve sezon öncesi tahmin yaparsak eğer bir önceki sezona göre iyi gibi duruyoruz genel manada, ancak diğer takımlarında kadrolarına yaptıkları takviyeleri düşünürsek sıralamada ne kadar yükseğe çıkabiliriz o konuda pek emin değilim. Eğer 5. olabilirsek bu kadroyla muhteşem bir sonuç olur bizim için. Bundan daha fazlası ise şu aşamada pek mümkün gözükmüyor. En kötü ihtimal ise Doll ile sezonu tamamlayamaz ve Hikmet Karaman, Mesut Bakkal gibi isimlere dönersek 12. lik olur. Daha iddialı olmak için bu kadar çok transfer yapmak yerine daha az ama daha kaliteli isimlere gitsek ve eksiklerimizi gidersek daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Eksik bölgeler olarak Orhan Şam tipi görevini bilen bir sol bek, tecrübeli bir stoper, takımın lideri olabilecek bir orta saha ve çok yüzdeli vuruşları olan santrafor bizim hala ihtiyaçlarımız. Tabi bu transferler benim ve diğer taraftarlarımızın beklentisi olan şampiyonluk için. 2009-2010 sezonunu düşündüğümüz zaman bu tip oyuncularla biz daha rahat şampiyon olabilecek konuma geliriz ve yönetimin uğraş vermeyip yıllardır yakındığı taraftar sayımız bir kez daha gözden geçirilir. Kendi adıma 3.lük, 5.lik bizim kulübün potansiyelini düşündüğümüz zaman artık basit uğraş olarak geliyor bana. Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir yazıda bir takımın yetkili ismi bizim bulunduğumuz yerde 2.lik başarısızlık sayılır demiş. Bunu demesi gereken kulüplerden biride biz olabilirdik. Üstelik başarının böylesine ödüllendirildiği bir düzene geçmişken artık olmalıyız. Yönetimimizin en kısa zamanda daha geniş vizyona sahip olmasını ve bunun için uğraşmasını umut ediyor ve bu uzun değerlendirmeyi okuyabilenlere teşekkür ediyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder